Pisanie w zeszycie dla początkujących. FAQ

Jeśli jesteś w mojej przestrzeni facebookowej wiesz o tym, że polecanym narzędziem przeze mnie jest zeszytoterapia. Wiem, to brzmi błaho. Myślisz, o co może chodzić… Hmm… czy to pisanie w pamiętniku? Prowadzenie dziennika? Notowanie w kalendarzu?

Zeszytoterapia to praca z podświadomością, w której zapisane są przekonania, schematy myślowe, a tak naprawdę, to kody energetyczne, które programują Twoją rzeczywistość.

Rozejrzyj się teraz wokół siebie. To wszystko Twoje dzieło.

Wszystko to, co się dzieje w Twoim życiu, jest tworzone przez Twoje myśli, zachowania, działania. Ty to kreujesz z poziomu swojej podświadomości. Dobrze by było mieć zatem na to wpływ, prawda?

Wiem, możesz teraz się zbuntować. I dobrze, lepiej nie łykaj jak pelikan tego, co mówię, a przemiel to przez własne filtry, byle nie te w głowie, a te w Sercu. Możesz teraz powiedzieć, że przecież „Ty myślisz pozytywnie” albo „nie masz wpływu na swój los”. Bunt to Twoje święte prawo. Jednak zapraszam Cię do wgłębienia się w temat, do przeczytania tego wpisu z pozycji małego dziecka – ciekawskiego obserwatora. Możesz to dla mnie yyy…. dla siebie zrobić?

Twój zestaw przekonań zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od Twoich Rodziców, tego, co myśleli o życiu, jak je postrzegali, jak żyli. Jeśli oni uważali, że życie jest ciężkie, trzeba w nim się czegoś dorobić, to prawdopodobnie Ty również idziesz z tą myślą przez życie. Twoja praca zaczyna się w momencie, gdy zauważysz, że taka myśl pojawia się w Twojej głowie, czujesz, że Ci nie służy, kłóci się z tym, jak pragniesz żyć świadomie. Teraz Twój ruch na to, by to przekonanie zmienić, inaczej mówiąc: odpiąć ze swojego pola.

Twój obecny mindset zależy też od tego, do jakiej chodziłaś szkoły i co przekazywali Ci nauczyciele, w jakim otoczeniu dorastałaś, jakie miałaś koleżanki, co przeżyłaś… Ale nie tylko! Możesz usłyszeć jakąś myśl od pani w warzywniaku albo od listonosza i uznać ją za swoją. Taka myśl może też wskoczyć do Twojego pola, gdy jesteś na nią otwarta. Najprościej będzie, gdy wyobrazisz sobie siebie w takiej chmurce (to Twoje pole). Obok stoi osoba w swojej chmurce. Te chmurki się mieszają ze sobą. W tym właśnie momencie kody energetyczne mogą przeskakiwać z jednej chmurki do drugiej.

Na czym polega zeszytoterapia?

Na diagnozowaniu tych myśli i przekonań, które Ci nie służą, które Cię blokują, hamują przed życiem w spójny z Tobą sposób. Zazwyczaj jest to odpowiadanie na pytania ułożone w bardzo konkretnej kolejności lub pisanie w strumieniu świadomości. W czasie tej pracy blokujące przekonania również możesz zastąpić nowymi myślami, które będą otwierały przed Tobą świetlaną przyszłość. (O ile będziesz chciała ją zobaczyć…)

Jak można pracować z zeszytem?

Są różne formy pisania. Ja najczęściej używam pisania w strumieniu świadomości, czyli zadaję sobie otwarte pytanie i piszę wszystko, co do mnie przychodzi. Ważne, by swoich odpowiedzi nie analizować, nie zastanawiać się, czy są logiczne, mądre, bo najczęściej dla Twojej świadomości będą głupie i absurdalne. Możesz mieć nawet wrażenie, że to wcale nie Twoje przekonania, ale naprawdę one są Twoje.

Inną formą jest odpowiadanie na pytania, które są ułożone w konkretnej logicznej kolejności. Zaczynasz od pytania o Twój problem np. dlaczego myślę, że życie jest ciężkie? Potem możesz zejść głębiej, zadać pytanie uzupełniające, które wyciągnie skarby z jeszcze głębszej warstwy. następnie pytasz o najlepszą wersję zdarzeń, o najgorszą, pytasz siebie np. „a co, jeśli życie jest lekkie i przyjemne i mogę czerpać z niego tylko radość?”. Na koniec zawsze zadaję pytanie, w którym piszę konkretnie, co mogę zrobić, by aktywnie zmienić te przekonania, by wcielić w życie nową wersję.

Kolejnym przykładem pracy z zeszytem jest praca z mową ciała. Ciało jest bezpośrednio połączone z podświadomością, dlatego pokazuje nam, co się w podświadomości dzieje. (To również odpowiedź na to, ze reagujesz konkretnymi emocjami na podobne do siebie zdarzenia, mimo, że świadomie wiesz, że nie powinnaś tak robić.)

Jeśli masz ból, którego pochodzenia nie znasz albo masz niespodziewany spadek energii, zapytaj ciała o to, co się dzieje. Możesz zwracać się bezpośrednio do bolącego miejsca albo zapytać w trzeciej osobie: dlaczego Lidię boli głowa, co mogę zrobić, by przestała boleć?

Jak zmieniać przekonania?

Od momentu rozpoczęcia swojej przygody z zeszytoterapią włącza Ci się uważność. Nasłuchujesz, co mówią ludzie w sklepie, tramwaju, w przychodni i wyłapujesz te złote zdania. Być może niektóre Cię rozbawią, inne Cię wkurzą, jeszcze inne uznasz za fantastyczne i przyjmiesz w swoim świecie za prawdę.

Pisząc w zeszycie możesz sama wybierać, co chcesz myśleć i jakby programować swój mindset. Piszesz: podejmuję decyzję, że od tego momentu… wybieram dla siebie przekonanie o tym, że…

PRZEDE WSZYSTKIM FILTRUJESZ PRZEKONANIA SERCEM! Pytasz siebie: czy to jest moje? Czy to jest ze mną spójne? Czy to jest dla mnie dobre?

Co daje zeszytoterapia?

Przede wszystkim daje Ci sprawczość! Pracując w taki sposób Ty ustalasz zasady w swoim życiu, ponieważ TY SZYJESZ SWÓJ MINDSET, Ty decydujesz o tym, jakie myśli i przekonania zapisujesz w swojej podświadomości, a jakie usuwasz. A już wiesz o tym, że to MYŚLI KREUJĄ RZECZYWISTOŚĆ, prawda?

Słowo mindset nie ma polskiego odpowiednika, który by idealnie odzwierciedlał znaczenie tego słowa. Jest to Twój sposób postrzegania siebie, życia, Twój system wartości, priorytetów, patrzenie w ogóle na życie, na każdy jego aspekt.

Bo wiesz… hamujące przekonania mogą pojawić się u Ciebie w różnych aspektach życia…

Po co Ci ta praca z mindsetem?

Po to, by wchodzić na kolejne poziomy rozwoju w swoim życiu. Jeśli odpowiada Ci punkt, w którym jesteś obecnie, ok, to pewnie nie praca dla Ciebie.

Jednak jeśli czujesz, że Twoja Dusza pragnie czegoś innego, podpowiada Ci, że to, jak teraz żyjesz nie jest z Tobą spójne, czujesz, że zasługujesz na więcej, że masz prawo lepiej i piękniej żyć… to ZAPRASZAM CIĘ OD SERCA DO ZESZYTOTERAPII!

Czy musisz mieć piękny i drogi zeszyt?

Jeśli napisałabym, że musisz to pakowałabym Ci do głowy kolejne ograniczające przekonanie, a moim zadaniem jest robienie porządków 🙂 Zatem: nie, nie musisz. Możesz kupić zwykły zeszyt w najbliższym sklepie i od razu zacząć pisać. Ja tak zrobiłam. I to była świetna decyzja. Dziś jednak piszę w pięknych notesach, bo moja Dusza pragnie otaczać się pięknymi przedmiotami.

PRZYKŁADOWY ZESTAW PYTAŃ:

  1. Dlaczego myślę, że życie jest ciężkie i niesprawiedliwe?
  2. W jakich obszarach mojego życia czuję ciężar i niesprawiedliwość?
  3. Co by się stało najgorszego, gdybym poczuła głęboko w sobie, że życie jest lekkie i sprawiedliwe?
  4. Co by się stało najlepszego, gdybym poczuła głęboko w sobie, że życie jest lekkie i sprawiedliwe?
  5. A co, jeśli moje życie nigdy tak naprawdę nie było ciężkie? Co, jeśli to narracja, którą sobie wmawiałam?
  6. Skoro wiem, że tu i teraz mogę wybrać dla siebie nowe przekonania o tym, że życie jest lekkie, przyjemne, sprawiedliwe, pełne miłości i frajdy, to co zrobię w ciągu 24h?