Pisanie w zeszycie dla początkujących. FAQ

Jeśli jesteś w mojej przestrzeni facebookowej wiesz o tym, że polecanym narzędziem przeze mnie jest praca z zeszytem. Wiem, to brzmi błaho. Myślisz, o co może chodzić… Hmm… czy to pisanie w pamiętniku? Prowadzenie dziennika? Notowanie w kalendarzu?

Praca w zeszycie to praca z podświadomością, w której zapisane są przekonania, schematy myślowe, które programują Twoją rzeczywistość.

Wszystko to, co się dzieje w Twoim życiu, jest tworzone przez Twoje myśli. Fajnie by było mieć zatem wpływ na to, co się znajduje w podświadomości, w której są magazynowane, prawda?

Twój zestaw przekonań zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od Twoich Rodziców, tego, co myśleli o życiu, jak je postrzegali, jak żyli. Jeśli oni uważali, że życie jest ciężkie, trzeba w nim się czegoś dorobić, to prawdopodobnie Ty również idziesz z tą myślą przez życie. Twoja praca zaczyna się w momencie, gdy zauważysz, że taka myśl pojawia się w Twojej głowie, czujesz, że Ci nie służy, kłóci się z tym, jak pragniesz żyć świadomie. Teraz Twój ruch na to, by to przekonanie zmienić, inaczej mówiąc: odpiąć ze swojego pola.

Twój obecny mindset zależy od tego, do jakiej chodziłaś szkoły i co przekazywali Ci nauczyciele, w jakim otoczeniu dorastałaś, jakie miałaś koleżanki, co przeżyłaś… Ale nie tylko! Możesz usłyszeć jakąś myśl od pani w warzywniaku albo od listonosza i uznać ją za swoją. Taka myśl może też wskoczyć do Twojego pola, gdy jesteś na nią otwarta. Najprościej będzie, gdy wyobrazisz sobie w takiej chmurce. Obok stoi osoba w swojej chmurce. Te chmurki się mieszają ze sobą. W tym właśnie momencie kody energetyczne mogą przeskakiwać z jednej chmurki do drugiej.

Na czym polega praca z zeszytem?

Na wyciąganiu z podświadomości tych myśli i przekonań, które Ci nie służą, które Cię blokują, hamują przed życiem w spójny z Tobą sposób.

Jak można pracować z zeszytem?

Są różne formy pisania. Ja najczęściej używam pisania w strumieniu świadomości, czyli zadaję sobie otwarte pytanie i piszę wszystko, co do mnie przychodzi. Ważne, by swoich odpowiedzi nie analizować, nie zastanawiać się, czy są logiczne, mądre, bo najczęściej dla Twojej świadomości będą głupie i absurdalne. Możesz mieć nawet wrażenie, że to wcale nie Twoje przekonania, ale naprawdę one są Twoje.

Inną formą jest odpowiadanie na pytania, które są ułożone w konkretnej logicznej kolejności. Zaczynasz od pytania o Twój problem np. dlaczego myślę, że życie jest ciężkie? Potem możesz zejść głębiej, zadać pytanie uzupełniające, które wyciągnie skarby z jeszcze głębszej warstwy. następnie pytasz o najlepszą wersję zdarzeń, o najgorszą, pytasz siebie np. „a co, jeśli życie jest lekkie i przyjemne i mogę czerpać z niego tylko radość?”. Na koniec zawsze zadaję pytanie, w którym piszę konkretnie, co mogę zrobić, by aktywnie zmienić te przekonania, by wcielić w życie nową wersję.

Kolejnym przykładem pracy z zeszytem jest praca z mową ciała. Ciało jest bezpośrednio połączone z podświadomością, dlatego pokazuje nam, co się w podświadomości dzieje. Jeśli masz jakiś ból, którego pochodzenia nie znasz albo masz niespodziewany spadek energii, zapytaj ciała o to, co się dzieje. Możesz zwracać się bezpośrednio do bolącego miejsca albo zapytać w trzeciej osobie: dlaczego Lidię boli głowa, co mogę zrobić, by przestała boleć?

Jak zmieniać przekonania?

Od momentu rozpoczęcia swojej przygody z pracą w zeszycie włącza Ci się uważność. Nasłuchujesz, co mówią ludzie w sklepie, tramwaju, w przychodni i wyłapujesz te złote zdania. Być może niektóre Cię rozbawią, inne Cię wkurzą, jeszcze inne uznasz za fantastyczne i przyjmiesz w swoim świecie za prawdę.

Pisząc w zeszycie możesz sama wybierać, co chcesz myśleć i jakby programować swój mindset. Piszesz: podejmuję decyzję, że od tego momentu… wybieram dla siebie przekonanie o tym, że…

Musisz liczyć się z tym, że są przekonania ciężkiego kalibru. Np. dotyczące lojalności wobec rodziców. Często sę tak mocne, że trudno je zmienić samym pisaniem. Jednak uważność wystarczy, by o nich pamiętać i nie pozwalać, by Tobą sterowały sterować.

Co daje praca w zeszycie?

Przede wszystkim daje Ci sprawczość! Pracując w taki sposób Ty ustalasz zasady w swoim życiu, ponieważ TY SZYJESZ SWÓJ MINDSET, Ty decydujesz o tym, jakie myśli i przekonania zapisujesz w swojej podświadomości, a jakie usuwasz. A już wiesz o tym, że to MYŚLI KREUJĄ RZECZYWISTOŚĆ, prawda?

Słowo mindset nie ma polskiego odpowiednika, który by idealnie odzwierciedlał znaczenie tego słowa. Jest to Twój sposób postrzegania siebie, życia, Twój system wartości, priorytetów, patrzenie w ogóle na życie, na każdy jego aspekt.

Bo wiesz… hamujące przekonania mogą pojawić się u Ciebie w różnych aspektach życia…

Po co Ci ta praca z mindsetem?

Po to, by wchodzić na kolejne poziomy rozwoju w swoim życiu. Jeśli odpowiada Ci punkt, w którym siedzisz obecnie, ok, to pewnie nie praca dla Ciebie. Jednak jeśli czujesz, że Twoja Dusza pragnie czegoś innego, podpowiada Ci, że to, jak teraz żyjesz nie jest z Tobą spójne… to ZAPRASZAM CIĘ OD SERCA DO ZESZYTU!

Czy musisz mieć piękny i drogi zeszyt?

Jeśli napisałabym, że musisz to pakowałabym Ci do głowy kolejne ograniczające przekonanie, a moim zadaniem jest robienie porządków 🙂 Zatem: nie, nie musisz. Możesz kupić zwykły zeszyt w najbliższym sklepie i od razu zacząć pisać. Ja tak zrobiłam. I to była świetna decyzja. Dziś jednak piszę w pięknych notesach, bo moja Dusza pragnie otaczać się pięknymi przedmiotami.

PRZYKŁADOWY ZESTAW PYTAŃ:

  1. Dlaczego myślę, że życie jest ciężkie i niesprawiedliwe?
  2. W jakich obszarach mojego życia czuję ciężar i niesprawiedliwość?
  3. Co by się stało najgorszego, gdybym poczuła głęboko w sobie, że życie jest lekkie i sprawiedliwe?
  4. Co by się stało najlepszego, gdybym poczuła głęboko w sobie, że życie jest lekkie i sprawiedliwe?
  5. A co, jeśli moje życie nigdy tak naprawdę nie było ciężkie? Co, jeśli to narracja, którą sobie wmawiałam?
  6. Skoro wiem, że tu i teraz mogę wybrać dla siebie nowe przekonania o tym, że życie jest lekkie, przyjemne, sprawiedliwe, pełne miłości i frajdy, to co zrobię w ciągu 24h?

Zapraszam Cię z Serca do dołączenia do mojej grupy „Dzielę się moimi supermocami”, w której poprowadzę Cię przez meandry Twojej podświadomości. Pracuję z Kobietami, które pragną zmienić swoje życie, które słyszą wołanie Duszy, ale nie wiedzą, co dalej, które mają talenty, ale blokują się przed dzieleniem się nimi ze światem.

Uściski, Lidia

×

Koszyk